Bitcoinin Farkı nedir? Normal Para Birimlerinden Ne Farkı Var?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin dijital para birimidir, elektronik olarak üretilir ve saklanır. Üzerinde kontrol sahibi olan bir güç yoktur. Bitcoin TL, USD, EURO gibi insanlar tarafından basılan ve üretilen bir değer değildir, bilgisayarlar tarafından çözülen matematiksel problemler aracılı ile üretilir.

Dünyada bu şekilde var olan “Dijital Para Birimi” (cryptocurrency) olarak adlandırılan ilk örnektir.

Normal Para Birimlerinden Ne Farkı Vardır?

Bitcoin bir şeylerin dijital ödeme yoluyla alınmasına olanak sağlar. Bu açıdan bakıldığında diğer para birimlerinden çok da farklı değildir. Var olan diğer para birimleri ile de aynı işlemler gerçekleştirilebilir.

Fakat bitcoinin diğer yerel para birimlerine göre çok net bir farkı vardır. Bitcoin “Merkezi Olmayan” bir para birimidir. Yani tek başına hiç bir kurum Bitcoini kontrol edemez. Bu da paranızın herhangi bir kurumun ya da devletin kontrol altına alamaması manasına gelir.

Kim Ortaya Çıkardı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılımcı tarafından matematiksel kanıta dayalı elektronik ödeme sistemi olarak oluşturuldu. Amacı merkezi otoritelerden bağımsız olan, elektronik olarak var olup transfer edilebilecek, hızlı ve düşük transfer komisyonlarına sahip bir para birimi üretmekti.

Kim Piyasaya Sürüyor?

Aslında hiç kimse. Bitcoin fiziksel olarak üretilip piyasaya sürülen bir para birimi değildir. Bunun yerine dijital olarak üretilir. Üretime herkes katılabilir. Böylelikle Bitcoin kendi ödeme sistemini de oluşturmuş olur.

Yani Herkes İstediği Kadar Bitcoin Üretebilir mi?

Ne yazık ki hayır. Bitcoin protokolüne göre tüm dünyada en fazla 21 milyon Bitcoin üretilebilir. Tüm bitcoinler çok daha küçük parçalara bölünmüşlerdir. Bu parçalara Bitcoin Kuruş gibi bakabiliriz. Satoshi diye adlandırılan birim bitcoinin 100 milyonda biridir. Yani 100 milyon Satoshi 1 Bitcoin eder.

Bitcoin’in karşılığı Nedir?

Yerel para birimleri altın veya gümüş ile karşılıklandırılırlar. Teorik olarak basılan para kadar altın karşılığı olduğu varsayılır. Fakat Bitcoin altın ya da gümüş karşılığında değildir. Bitcoinin karşılığı matematiktir.

Tüm dünyadaki Bitcoin üreticileri ki biz bunlara “Madenci” diyoruz, matematiksel formüller çözen yazılımlar kullanarak Bitcoin üretirler. Bu formül halka açıktır ve herkes tarafından da kullanılıp kontrol edilebilir.

Kullanılan yazılım da aynı şekilde açık kodlu bir yazılımdır ve herkes kullanabilir.

Genel Özellikleri Nelerdir?

Bitcoinin hükümet destekli merkezi para birimlerinden farklı özellikleri vardır

  1. Merkezi Değildir

Merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Üretimi yapan her bilgisayarın ürettiği Bitcoin sistemin bir parçası haline gelir ve tüm bilgisayarlar birlikte aynı işlem için çalışırlar. Bu durumda hiç kimse tek başına tüm sisteme hükmedemez ve bilgisayarlardan biri yok olsa bile para sistemde çevrimiçi kalmaya devam eder.

  1. Kullanmaya Başlamak Çok Basittir

Yerel bankalardaki gibi bürokratik hesap açma işlemleri yoktur. Bir Bitcoin adresi alırsınız ve ardından kullanmaya başlayabilirsiniz.

  1. Anonimdir

Bir noktada evet. Kullanıcılar bir ya da birden fazla Bitcoin hesabına sahip olabilirler ve bunun için kimlik ya da adres bilgilerini ifşa etmek zorunda değildir. Fakat…

  1. Tamamen Şeffaftır

Bitcoin sistem içerisindeki her bir hareketi kaydeden bir yapıya sahiptir. Bu yapıya “Blockchain” adı verilir ve tüm işlemler buraya kaydedilir ve herkes tarafından görüntülenebilir.

  1. İşlem Ücretleri Çok Düşüktür

Yerel bankanızın sizden uluslararası bir transfer için aldığı komisyon bedelinden çok daha düşük bedeller ile işlem yapabilirsiniz.

  1. Hızlıdır

İstediğiniz her yere istediğiniz zaman istediğiniz kadar miktarı dakikalar içerisinde aktarabilirsiniz.

  1. Pek Hata Kaldırmaz

Bitcoin gönderimi yaptığınız anda karşı tarafa iletilir. Bunun geri dönüşü yoktu. Hatalı bir adrese yaptığınız gönderimin geri dönüşü ancak gönderdiğiniz adres sahibinin inisiyatifindedir. Kendi başınıza ya da harici bir destekle paranızı geri alma şansınız yoktur. Paranız gitti mi gider.

online-pharmacy-uk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir