Peymancoin: İran’dan altın destekli kripto para

İran’ın kripto parası, çeşitli bankaların CEO’larının katıldığı bir törenle resmen açıklandı. Peyman adı verilen kripto para, altın ile desteklenecek.

 

İran odaklı yayın organı Financial Tribune’ün haberine göre

, İran’ın Blockchain platformu üzerinde oluşturulan altın destekli dijital parası, çeşitli bankaların CEO’su ve yargı yetkililerinin katıldığı bir törenle Ghoghnoos şirketi tarafından resmen açıklandı.

Dijital paranın Ghoghnoos şirketi ile Bank Mellat, Bank Melli Iran, Bank Pasargad ve Persian Bank olmak üzere dört bankanın iş birliğinin bir sonucu olduğu bildiriliyor.

Öte yandan yeni kripto para, ilk etapta tezgah üstü işlem şirketi Iran Fara Bourse’da barındırılacak.

Kripto paraya Peyman adı verildi ve Ghoghnoos yöneticisi Valiollah Fatemi’ye göre Peyman, bankaların varlıklarını ve atıl mülklerini token’laştırmak için kullanılacak.

Fatemi, “Token, bir cüzdan gibi işlev görebilir ve atıl varlıkları ekonomiye kazandırabilir. Teknolojiyi, banka işlemlerinin hızını artırmak için genişletmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Ghognoos, başlangıçta bir milyar adet Peyman sunulacağını bildirdi. Kripto para, yakın zamanda Iran Fara Bourse üzerinden satın alınabilecek.

Peyman’ın piyasaya sürülmesi, İran’ın ABD yaptırımlarından korunmak için devlet destekli bir kripto para çıkarmayı planladığına dair haberlerin ardından geldi.

Bir SWIFT alternatifi olarak devlet destekli kripto para

İran’ın geçen yıldan beri kripto para üzerinde çalışmalar yürüttüğü yazılıp çizilen bir konu.

İran’a yaptırım paketinin ikincisinin geçtiğimiz yılın Kasım ayında yürürlüğe girmesinin ardından İran’ın merkez bankası başkanı Abdolnasser Hemmtai, SWIFT’e bir alternatif üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Bu gelişmenin üzerinden bir haftadan biraz daha uzun bir süre geçmesi sonrası İran

generic levitra

, Ermenistan ve Rusya arasında bir Blockchain anlaşması imzalandı.

Devlet destekli kripto para birimi, ilk aşamada yalnızca ticari bankalar gibi kurumlar tarafından erişilebilir. Bireyler ise yalnızca ikinci aşamada kullanabilecekler.

İran, başlangıçta ihracat ya da ithalat için kripto para kullanmayı düşünmüyor. Ancak hareket İran’ın gelecekte Blockchain teknolojisine dayanan uluslararası bir ödeme sistemine katılmasına olanak tanıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir